İçeriğe geç

HTML5 Nedir? Ne İşe Yarar?

HTML5 nedir?

HTML, Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmışıdır. Türkçesiyle Hiper Metin İşaretleme Dilidir. HTML komutları, metin, resim, ses, video gibi içeriklerin sayfadaki yerleşimini ve ziyaretçiye gösterilmesini sağlar. HTML ile yönlendirme veya diğer adıyla link ekleyerek bir sayfadan başka bir sayfaya geçiş yapabilmemizi sağlar. Ya da websitenizde bir galeri oluşturmak istiyorsunuz diyelim, fotoğraflarınızı websitenizde yayınlayabilmek için HTML etiketlerini kullanmanız gerekmektedir.

HTML5 Hızlı ve kolay kodlamanıza yardımcı olur. Modern bir yapıya sahiptir. Mobil cihaz desteği bulunmaktadır. Tüm tarayıcılarla uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Temiz bir kodlama sistemi bulunmaktadır. HTML5 ile oyun bile yapabilirsiniz.

Eski HTML ile tüm tarayıcılarda aynı şekilde çalışabilmesi için ekstra ayarlar yapılması gerekiyordu. Fakat HTML5 ile birlikte bu sorun çözülmüş oldu. HTML5, JavaScript ve CSS3 ile çok uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bu üçünü öğrendiğinizde dinamik bir çalışan websitesi oluşturabilirsiniz. Temiz kodlama derken eskisi gibi uzun kodlar yazmak yerine, kısa ve öz kodlar kullanarak aynı işlemleri yapabiliyorsunuz.

HTML5 ile gelen yeni bir özellik ses ve video oldu. Eskiden ses ve video görüntülenmesi için flash player kullanılmaktaydı. HTM5’in gelmesiyle birlikte artık flash player hayatımızdan çıkmış oldu.

Neden HTML5 öğrenmeliyim?

Yazılım dünyasında kullanılan çoğu teknolojinin önyüzünü (Frontend) oluşturur. Websitesi veya mobil taraflı uygulamalar geliştirmek istiyorsanız HTML öğrenmeniz gerekmektedir. Websitenizin altyapısını PHP, ASP, Javascript gibi yazılım dilleriyle geliştirebilirsiniz ve bu altyapıyı ziyaretçiler/kullanıcılar göremez. Ziyaretçiler sadece tasarımı görebilirler. İşte bu arkaplanda yazdığınız kodların çalışma sonuçlarını kullanıcılara yansıtabilmek için HTML kullanmanız gerekmektedir. Size şu şekilde örnek verelim. Bir bina düşünün; çimento ve demirler için PHP diyebiliriz. Çimento ve demirler binayı ayakta tutuyor. Tuğla, boya, sıva gibi malzemeler için HTML diyebiliriz. Binanın dış görünümünü tamamlıyor.

HTML komutları nedir?

HTML, adına tag ya da etiket denen komutlardan oluşur. Bu komutlar bir araya gelerek web/html sayfasını oluşturur. Eğer bir web sayfasına sağ tıklayıp “Kaynağı görüntüle”ye tıklarsanız sayfayı oluşturan HTML kodlarını görebilirsiniz. Ya da sitenizde bir fotoğraf eklemek istiyorsanız gerekli tag’ı kodlayarak sitenizde fotoğrafın gözükmesini sağlayabilirsiniz.

HTML sayfası nedir?

HTML sayfalarının dosya uzantısı .htm veya .html’dir. Oluşturduğunuz dosyanın içinde herhangi bir HTML kodu olmasa bile dosyayı .html uzantısı ile kaydederseniz o dosya yine HTML sayfası olur. Oluşturduğunuz HTML sayfasına çift tıklarsanız bilgisayarınızdaki varsayılan tarayıcı ile açılır.

Ek olarak şunu belirtmek isterim ki HTML5 kodlarını ezberlemenize gerek yoktur. Sadece nasıl çalıştığını ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmeniz yeterlidir. Çünkü HTML5 için harika bir kütüphane bulunuyor. Bu kütüphanede kodları nasıl kullanabileceğinize dair ya da hangi kodun ne işe yaradığına dair bilgiler yer almaktadır. Kütüphaneye bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

HTML5 kütüphanesinde kolayca hangi etiketin, hangi kodun ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz. HTML için uzun uzun değinmemize gerek olmadığını düşünüyorum. Vermiş olduğum siteye giderek kolayca öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kategori:Nedir?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021 | Emre Kırbız