İçeriğe geç

Java’da “Merhaba Dünya” Yazdıralım

package com.mycompany.ilkproje;
public class Deneme {
  public static void main(String[] args) {
    System.out.println("Merhaba Dünya!");
    System.out.print("Nasılsınız?");
  }
}

Programlama dilleri öğrenirken klasik ilk öğretilenlerden bir taneside “Merhaba Dünya!” yazdırmaktır. Bizde hep birlikte yukarıdaki kodun aynısını editörlerimizde yazarak bir kere de olsun “Merhaba Dünya!” yazdıralım. 😊

Kodlarımızda gördüğünüz gibi 1.satırda bir paket bulunmaktadır. 2.Satırda ise bir class bulunmaktadır. 3. Satırda ise main olduğunu görüyoruz. 4. Satırda ise “Merhaba Dünya!” cümlesini yazdırabileceğimiz kod satırı bulunmaktadır. Bu kod satırı standarttır.

4. Satırda ve 5.satırda bir farklılık olduğunu görmeniz gerekmektedir. Birisinde “println ” yazarken diğerinde ise “print” yazmaktadır. 4.Satırdaki kod satırı; ekrana yazıyı yazdırdıktan sonra bir alt satıra geçmektedir. 5.Satırdaki kod satırı ise sadece yazıyı ekrana yazdırır. Alt satıra geçiş işlemi yapmaz.

Java merhaba dünya ekran görüntüsü
Java merhaba dünya ekran görüntüsü

Java’da paket (package) nedir?

Java’da paketin içerisinde sınıflar (class) ve arayüzler (interfaces) bulunmaktadır. Bir paket içerisinde yazdığınız sınıfları ve arayüzleri başka bir yerde kullanmak istediğinizde tek tek aynı sınıfları ve arayüzleri yazmanıza gerek kalmadan aynı kodu çağırabilirsiniz. Yani bir kere yazıp binlerce, milyonlarca kez kullanabilirsiniz.

Java’da sınıflar (class) nedir?

Sınıf, nesne yönelimli programlama dillerinde nesnelerin özelliklerini, davranışlarını ve başlangıç durumlarını tanımlamak için kullanılan şablonlara verilen addır. Bir sınıftan türetilmiş bir nesne ise o sınıfın örneği olarak tanımlanır. Sınıflar genelde şahıs, yer ya da bir nesnenin ismini temsil ederler.

Java’da main nedir?

Java, programı çalıştırırken JVM ilk olarak “main”e bakar. Yani programın ilk olarak nereden başlatılacağını main ile belirtebilirsiniz.

Kategori:Java

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021 | Emre Kırbız