İçeriğe geç

Merhaba Dünya!

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApp1
{
  class Program
  {
  static void Main(string[] args)
  {
    Console.WriteLine("Merhaba Dünya!");
    Console.ReadLine();
  }
  }
}

Merhabalar! Kişisel blogumun ilk yazısına hepiniz hoşgeldiniz. İlk yazımda sizleri kodlarımla karşılamak istedim. Yazılımcı ailesinden biri olarak farklılık yapmak istedim. 😊 İlk yazım olduğu için herhangi bir konuya değinmeyeceğim. Bu ilk yazımda neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Kişisel blogumu sürekli açık bir şekilde tutmak istiyorum. Zaman buldukça burada tecrübe edindiğim konularda ya da kafam estiği gibi yazılar yazmak istiyorum. Burası benim özgür olduğum bir yer. Bildiğiniz kurumsal siteler gibi olmak istemediğim bir yer. Burada yeri gelecek filmlerden, yeri gelecek gelecekten ya da belki de uzaydan bile bahsedebiliriz. 🤔

Kişisel blogumda daha çok yazılımla ilgili yazılar yazmak istiyorum. Yazılımı çocuklara ve çocuk olmayıp çocuk gibi davranan insanlara ya da bu mesleğe hevesi olup bir türlü başlayamayanlara ön ayak olmak istiyorum. Burada yazılım dilleriyle ilgili eğitici içerikler yazmayı planlıyorum. Burayı hem eğitici, hem eğlenceli hemde düşündürücü içeriklerle beslemek istiyorum.

Tabi şu konuya değinmek isterim ki bugüne kadar yazılımı bir meslek olarak görmedim. Yazılımı artık bir oyun gibi yada bir bebek gibi görüyorum. Siz ne derseniz onu yapıyor bebekler gibi. Projenizi siz yazıyorsunuz (bebeği eğitiyorsunuz) ve ona göre hareket ediyor. Karşı görüşlüler gelmeden önce tabi ki de söylemek isterim yazılımcılık bir meslektir fakat ben bunu bir meslek olarak düşündüğümde sıkılabiliyorum. Sürekli hep aynı işimi yapacağız ya diye insan saçma bir şekilde düşünmeye başlıyor. Bu nedenle yazılımı bir iş olarak görmeyin. Yazılımı bir hobi, oyun gibi görün. İşte bunu yaptığınızda asla bu işten sıkılmayacağınızı göreceksiniz. Çoğu insan yaptığı meslekten sıkılır. Çünkü yaptığı işi sevmez. Siz bir işi ne kadar çok severek yaparsanız, her şey o kadar güzel ilerler.

Yazılıma başlarken asla ve asla “Yazılımda iyi para var, bende bu işi yapacağım.” diyerek başlamayın. Çünkü afedersiniz bu kafayla olmaz. 😁 Evet evet kızmayın, gerçekten öyle. Neden böyle düşünüyorsun diye soracaksınız kesin. Açıklamasını yapayım; Öğrenirken para kazanamayacaksınız ve yarı yolda amaaan diyip kısa yoldan para kazanmaya çalışacaksınız. Böyle olmaz maalesef. İlk önce siz kendinizi geliştireceksiniz sonra projelerinizi github üzerinden yayınlayacaksınız, orayı bir dolduracaksınız. Daha sonra ise CV’inizde bildiklerinizi yazacaksınız böylelikle o bahsettiğiniz, hedeflediğiniz şirketlerde çalışabilirsiniz. Kimse bu işi annesinin karnında öğrenmedi. Kimse yürümeyi doğar doğmaz öğrenmedi. Önce emekledi, sonra ayağa kalktı ve koştu. İşte bu mantıkla ilerleyin.

Sağlıcakla kalın, hoşçakalın! 👋

Kategori:Ortaya Karışık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021 | Emre Kırbız