İçeriğe geç

Neden Java Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

Java, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da oldukça popüler bir programlama dilidir. Çıktığı günden itibaren sürekli olarak güncellenmektedir, yeni özellikler eklenmeye devam etmektedir. Java’nın en önemli özelliklerinden bir tanesi platform bağımsız olmasıdır. Yani Java ile yazdığınız programı tüm işletim sistemlerinde kolayca çalıştırabilirsiniz.

Java, nesneye yönelik bir programlama dilidir. Java’daki her şey birer nesnedir. Birer objedir. Her güncellemede her yeni bir özellik geldiğinde kütüphanesi gelişmektedir. Bu nedenle kullanabileceğimiz bir sürü sınıf ve kütüphane bulunmaktadır. Her objeye karşılık gelen referanslar bulunmaktadır. Yani Java’da pointer bulunmamaktadır. Java’nın mükemmel bir özelliği bulunmaktadır ki bu da şudur; Java versiyon 1 ile yazdığınız program Java 9’da bile çalışabilmektedir.

Java nasıl çalışıyor?

Java hem derlenen hemde yorumlanan bir programlama dilidir.
Derleyici (Compiler): Kaynak kodlarının makine koduna çevrilmesidir.
Yorumlayıcı (Interpreter): Makine koduna çevrilmenin ve çalıştırılmanın aynı olmasıdır.

Java derlemeyi ve yorumlamayı aynı anda yapabildiği için platform bağımsızdır.

Java sırasıyla nasıl çalışır?
Java sırasıyla nasıl çalışır?

Java sırasıyla nasıl çalışır?

Java kodları .java dosyalarının içerisinde saklanır.
Java kaynak kodları ilk olarak derlenerek bytecode’lara dönüştürülür.
Bytecode’lar .class dosyalarının içerisinde saklanır.
Oluşturulan bytecode’lar ise JVM (Java Virtual Machine) tarafından yorumlanarak işletim sistemine uygun komutlara dönüştürülerek çalıştırılır.

JDK, JRE ve JVM nedir?

JDK: Java ile yazılmış uygulamalarımızı derleyip çalıştırmamızı sağlayan ve içinde birçok sınıf ve kütüphane bulunduran kütüphane paketidir.

JRE: Java ile geliştirilen yazılımları çalıştırmak için kullanılır. JDK’yı yüklediğimiz zaman otomatik olarak yüklenir.

JVM: Bytecode’ları yorumlayıp işletim sistemine uygun hale getiren sanal makinedir. JRE ile beraber gelir.

Java ile neler yapabiliriz?

Java ile bir program geliştirebilirsiniz. Bu programı tüm işletim sistemlerinde kolayca çalıştırabilirsiniz. Örnek verelim siz bir muhasebe ve stok takip programı yaptınız diyelim. Bu programı hem Windows’da hem Linux’da hemde MacOs’da çalıştırabilirsiniz. Farklı işletim sistemleri için ayrı ayrı programlar yazmanıza gerek kalmaz. Java ile sunucu taraflı yapılması gereken işlemleri hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Java ile bir web programlama yapabilirsiniz.

Java’nın Multithreading özelliğinin olması sebebiyle aynı anda birden fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede çok daha hızlı çalışan programlar elde edersiniz.

Java güvenliğe çok önem verir. Bu nedenle telefonlarda, akıllı cihazlarda, kartlarda bile tercih edilir. En çok güvenliğe dikkat eden dil diyebiliriz.

Java’nın geleceği var mı?

Java’nın emin olun ki bir çok dile kıyasla uzun bir geleceği bulunmaktadır. Bunu en çok kullanılan diller arasında olduğu için söylemiyorum. Güvenlikten tutun, Multithreading özelliği ve platform bağımsız olmasıyla birlikte asla asla yıkılmayacağını düşünüyorum. Bu nedenle programlama dili öğrenmek istiyorsanız eğer direkt olarak Java’dan başlamanızı tavsiye ederim.

Java’yı kullandıkça ve gün geçtikçe tecrübe kazanacaksınız. Bunları kendinize bir yatırım olarak düşünebilirsiniz ve doğru yoldasınız emin olun.

Kategori:Java

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021 | Emre Kırbız