İçeriğe geç

SQL nedir? SQL ne işe yarar?

SQL nedir?

SQL, verilerin kayıtlı tutulduğu, güncellendiği, silindiği bir veritabanı dilidir. Açılımı Structured Query Language’dır. Türkçe karşılığı Yapılandırılmış Sorgu Dilidir. SQL dilini kullanarak çeşitli veritabanlarında veri ekleme, güncelleme, silme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca SQL diliyle verileri istediğiniz şekilde listeleyebilirsiniz. Örneğin; Türkiye’de kayıtlı 100 bin adet müşterimiz olsun. Biz bu müşterilerin sadece İstanbul’da yaşayanları görmek istiyorsak SQL sorgularıyla listeleyebiliriz.

SQL bir veritabanı dili olduğu için veritabanlarını yönetmek için kullanılır. Veritabanını yönetmek için yani verileri kayıtlı tutabilmek için bazı yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımların en meşhurları ise MSSQL, MySQL, Oracle, PostgreSQL, MS Access ve IBM DB2’dir. Dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak bu yazılımlar kullanılır.

SQL ne işe yarar?

SQL aslında bir dildir. Bu dili öğrenerek veritabanı uygulamalarında işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz diyelim. Bu e-ticaret internet sitesinin dinamik yani aktif bir şekilde satış yapabilmesi için veritabanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Çünkü gelen siparişlerin ve kayıt olmak isteyen müşterilerin bilgileri veritabanında saklanmaktadır. Veritabanına neden ihtiyaç duyulduğunu şimdi daha iyi anlamışsınızdır.

Peki SQL dilini nerede kullanıyoruz?

E-ticaret sitesine kayıt olmak isteyen müşteriler bilgilerini girdiğinde ve kayıt ol butonuna bastığında site veritabanıyla bağlantıya geçer ve bu bilgiler SQL dili sayesinde veritabanına kayıt ettirilir. SQL dili hakkında size örnek vermem gerekirse eğer;

Bir e-ticaret sitemiz olsun ve müşteri gelip kayıt olmak istedi diyelim. Kayıt formunda 2 adet zorunlu alan olduğunu varsayalım. Bu alanlar e-posta ve şifre olsun. Müşteri bilgilerini girdiğinde aşağıdaki sorgu çalışarak veritabanına bilgiler gitmiş oluyor ve final olarak müşteri kayıt olmuş oluyor.

Örnek SQL kodu:

INSERT INTO Customers (mail, password) VALUES ([email protected] mail.com, sifre1234);

Bu ne anlama geliyor?

Biz bu kodu yazdık ve müşteride kayıt oldu fakat bu kod tam olarak nasıl çalıştı? Tam olarak şu şekilde çalıştı; “INSERT INTO Customers” diyerek biz bilgilerin Customers veritabanına kayıt edilmesini istedik. “(mail, password)” kodunu yazarak mail ve password tablosuna girilen bilgilerin kaydedilmesini istiyorum. Son olarak “VALUES ([email protected], 1234);” girilen bilgileri belirtiyorum ve bilgiler veritabanına kayıt edilmiş oluyor. Veritabanına bilgileri kaydetmek işte bu kadar basittir.

SQL öğrenmek ne işe yarar?

SQL öğrenmenin iş için birçok alanı bulunmaktadır. Bunlardan tabiki en öncesi bir veritabanı yönetim uzmanı olabilirsiniz. Ya da yazılımcı olmak istiyorsunuzdur. İnternet sitesi kurmak için SQL bilginizin olması gerekmektedir.

SQL öğrenmek için ne yapmalıyım?

SQL dilini ücretsiz bir şekilde öğrenmek istiyorsanız eğer YouTube’da birçok eğitim videosu bulunmaktadır. Aynı zamanda BTK Akademi’den de derslere katılım sağlayabilirsiniz.

Ücretli bir şekilde öğrenmek isterseniz Udemy’i ve ücretli olarak eğitim veren kurumları tercih edebilirsiniz.

Kategori:SQLVeritabanı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.